2017 WAEC PHYSICS THEORY AND OBJ Questions And Answers is available Now / 2017/2018 WAEC PHYSICS THEORY AND OBJ EXAM,EXPO,RUNZ Live here / WAEC 2017 GEOGRAPHY SOLUTIONS
Physics obj
1-10 CAABADACC
11-20 BAADDCBADA
21-30 CCBACBCBAB
31-40 ACADDBBBAC
41-50 BCDABCABCA
SECTION A ANS 5QUESTION
================================
1)
decrease in height (h)
increase in time (t)
this shows that distance changes with time
==================================
3)
i)Brownian motion
ii)Atomic size
iii)Expansion
================================
2)
given that U=15m3^-1
R=U* sqr2h/g
h=20m
g=10
R=15*sqr2*20/10
R=15*sqr40/10
R=15*sqr4
R=15*2=30m
R=30m
=============================
4)
L1=14cm F1=4N,F2=6N
L2=4cm, Lo=?
Using hooke's law
4/14-Lo*6/4-Lo
4(4-Lo)=6(14-Lo)
16-4Lo=64-6Lo
-4Lo+6Lo=64-16
2Lo=48
Lo=48/2
Lo=24Cm
=============================
5a)
i)force
ii)length
5b)
by increasing the density mosquitoes lavrva than the density of water
=================================
6)
A)Energy efficient- so far the best light for interior lighting
B)Low production cost (of tubes, not of the ballasts)
C)Long life of tubes
================================
7)
i)It requires low voltage sources for it to function
ii)It cannot be easily broken
iii)It is cheaper and quite easy to manufacture
==================================
SECTION B ANS 3 QUESION
================================
8b)
If their distance and masses are doubled their corresponding force
would also be doubled and the work done respectively
I.e.Workdone=Force * distance
Force= Mass * Acceleration
W= Mg * d
|
Increase
8c)
-Acceleration due to gravity
- At maximum height, final velocity is zero
8d)
i)pushing someone on a swing.
ii)Tuning a radio to a particular frequency.
================================
===
10 a )
A wave front is an imaginary surface passing through the points of a
medium oscillatory in phase
10 b )
i ) Priam periscope used in harmod car
ii ) prismatic bihocular to see round corner
10 bii )
i ) refractive indege of the glass prism
ii ) the angle of incident of the roy
=============================
11a A dielectric is an electrical insulator that can be polorised by
an applied electric field.
11aii) GIVEN: A = 9.6 * 10^-3 M^2
d = 2.25 * 10^4
Eo = 8.85 * 10^-12 F/m
Er = 900
C = /
using; C = EoErA/d
capacity, C = 8.85*10^-12 * 900 * 9.6*10^-3/2.25 * 106-4
C = 33984 * 10^-11
C = 3.3984 8 10^7 F
C =0.344F
11bi) A voltmeter has a higher resistance because it is designed to
limit the flow of current to practically zero to avoid voltage drop or
less across it.
11bii) combined resistance Rt
Rt = (400 * 400/400 + 400) + (800 * 800/800+ 800)
Rt = 200 + 400
Rt = 600ohms
current supplied by battery = r/Rt
= 6/600
= 0.01A
voltage drop across the resistance = 200 * 0.01
=2V
therefore the voltage reading is 6 -2
= 4V
11c) Equivalent resistance is:
Rt = 2+2+(2*2/2+2)
Rt = 4+1
Rt = 5ohms
===============================
12ai)
Nuclear fission is a nuclear reaction in which a heavy nucleus splits
spontaneously or on impact with another particle, with the release of
energy.
12aii)
A graphite reactor is a nuclear reactor that uses carbon as a neutron
moderator, which allows un-enriched uranium to be used as nuclear
fuel.
12aiii)
Boron rods are used in
nuclear reactors to control the fission rate of uranium and plutonium.
They are composed of chemical elements such as boron, silver, indium
and cadmium that are capable of absorbing many neutrons without
themselves fissioning.
1-10 CAABADACC
11-20 BAADDCBADA
21-30 CCBACBCBAB
31-40 ACADDBBBAC
41-50 BCDABCABCA
SECTION A ANS 5QUESTION
================================
1)
decrease in height (h)
increase in time (t)
this shows that distance changes with time
==================================
3)
i)Brownian motion
ii)Atomic size
iii)Expansion
================================
2)
given that U=15m3^-1
R=U* sqr2h/g
h=20m
g=10
R=15*sqr2*20/10
R=15*sqr40/10
R=15*sqr4
R=15*2=30m
R=30m
=============================
4)
L1=14cm F1=4N,F2=6N
L2=4cm, Lo=?
Using hooke's law
4/14-Lo*6/4-Lo
4(4-Lo)=6(14-Lo)
16-4Lo=64-6Lo
-4Lo+6Lo=64-16
2Lo=48
Lo=48/2
Lo=24Cm
=============================
5a)
i)force
ii)length
5b)
by increasing the density mosquitoes lavrva than the density of water
=================================
6)
A)Energy efficient- so far the best light for interior lighting
B)Low production cost (of tubes, not of the ballasts)
C)Long life of tubes
================================
7)
i)It requires low voltage sources for it to function
ii)It cannot be easily broken
iii)It is cheaper and quite easy to manufacture
==================================
SECTION B ANS 3 QUESION
================================
8b)
If their distance and masses are doubled their corresponding force
would also be doubled and the work done respectively
I.e.Workdone=Force * distance
Force= Mass * Acceleration
W= Mg * d
|
Increase
8c)
-Acceleration due to gravity
- At maximum height, final velocity is zero
8d)
i)pushing someone on a swing.
ii)Tuning a radio to a particular frequency.
================================
===
10 a )
A wave front is an imaginary surface passing through the points of a
medium oscillatory in phase
10 b )
i ) Priam periscope used in harmod car
ii ) prismatic bihocular to see round corner
10 bii )
i ) refractive indege of the glass prism
ii ) the angle of incident of the roy
=============================
11a A dielectric is an electrical insulator that can be polorised by
an applied electric field.
11aii) GIVEN: A = 9.6 * 10^-3 M^2
d = 2.25 * 10^4
Eo = 8.85 * 10^-12 F/m
Er = 900
C = /
using; C = EoErA/d
capacity, C = 8.85*10^-12 * 900 * 9.6*10^-3/2.25 * 106-4
C = 33984 * 10^-11
C = 3.3984 8 10^7 F
C =0.344F
11bi) A voltmeter has a higher resistance because it is designed to
limit the flow of current to practically zero to avoid voltage drop or
less across it.
11bii) combined resistance Rt
Rt = (400 * 400/400 + 400) + (800 * 800/800+ 800)
Rt = 200 + 400
Rt = 600ohms
current supplied by battery = r/Rt
= 6/600
= 0.01A
voltage drop across the resistance = 200 * 0.01
=2V
therefore the voltage reading is 6 -2
= 4V
11c) Equivalent resistance is:
Rt = 2+2+(2*2/2+2)
Rt = 4+1
Rt = 5ohms
===============================
12ai)
Nuclear fission is a nuclear reaction in which a heavy nucleus splits
spontaneously or on impact with another particle, with the release of
energy.
12aii)
A graphite reactor is a nuclear reactor that uses carbon as a neutron
moderator, which allows un-enriched uranium to be used as nuclear
fuel.
12aiii)
Boron rods are used in
nuclear reactors to control the fission rate of uranium and plutonium.
They are composed of chemical elements such as boron, silver, indium
and cadmium that are capable of absorbing many neutrons without
themselves fissioning.

Comments
Post a Comment